مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد. معمولا بین 4 هفته تا 6 هفته طول می کشد تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کنند. توجه داشته باشید که تغییر رشته تحصیلی فقط با داشتن ۵ سال بدون وقفه برگ معرفی به شهرداری (Meldezettel ) و ۵ سال بدون وقفه بیمه امکان پذیر می باشد.

در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است. و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمیشود. حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمیباشد).تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه اعلام میشود. برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیاز به دعوتنامه نمی باشید. فقط کافی است برگ داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده برای دانشگاه ارسال نمایید. برگ تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران به انزمام این برگه به شما ویزای ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید.

 

 

 

شرایط اخذ پذیرش از دوره های تحصیلی/ مقاطع تحصیلی مختلف:

شرایط عمومی ورود به مراکز آموزشی اتریش به چه نحوی می باشد؟

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل و یا دیپلم نظام جدید + یک سال پیش دانشگاهی داشته باشد، نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید.
برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خودباشد،به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست .
اگر شخصی در ایران فوق دیپلم، لیسانس و یا اصولا فارغ التحصیل باشد حتما باید از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع بالاتر را به دانشگاه اتریش ارائه دهند.
یعنی اگر کسی مثلا در ایران فوق دیپلم داشته باشد می بایست حتما از دانشگاه شان در ایران نامه اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی را به دانشگاه اتریش ارائه دهند.
در اتریش حتما باید برای ورود به دانشگاه ها متقاضیان
زبان آلمانی بلد باشند.

شرایط اخذ پذیرش برای دوره های کارشناسی چگونه است؟

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی می بایست حداقل مدرک کاردانی در دانشگاههای ایران یا دانشجو در دانشگاههای ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی اتریش پذیرش بگیرند.

شرایط اخذ پذیرش برای دوره های کارشناسی ارشد چگونه است؟

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست حداقل مدرک کارشناسی در دانشگاههای ایران یا دانشجو مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای ایران باشند تا بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد اتریش پذیرش بگیرند.

شرایط اخذ پذیرش برای دوره های تحصیلی هنر چگونه است؟

رشته هایی مانند: نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، موسیقی، کارگردانی، تئاتر، هنر پیشگی، طراحی صنعتی، عکاسی، سرامیک و ........... که زیر شاخه های رشته هنر هستند، شرایط پذیرششان با رشته های دیگر متفاوت است.
بدین ترتیب که کسانی که متقاضی ادامه تحصیل در این رشته ها هستند می بایست چند تا از کار های خود بهمراه مدارک تحصیلی شان را برای دانشگاه ها یا دانشگاه های هنر اتریش بفرستند و پس از قبولی مدارک، اجازه امتحان ورودی رشته مورد نظر به متقاضی داده می شود که معمولا این امتحان امتحان عملی می باشد . پس از قبولی در این امتحان ورودی متقاضیان می توانند پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت نمایند. به عبارت دیگر، تحصیل در رشته های هنر کنکور دارد.

 

 

تمدید روادید دانشجویی

آیا امکان تمدید روادید تحصیلی دانشجویان در اتریش وجود دارد؟

بله، در صورت تمایل به ادامه تحصیل، پیش از انقضای مدت روادید تحصیلی دانشجویان که معمولا این روادید سه ماهه صادر می شود، باید یک نسخه از پذیرش تحصیلی به همراه تاییدیه ثبت نام در دوره زبان آلمانی در دانشگاه یا کارت دانشجویی به همراه بیمه دانشجویی خصوصی یا دولتی را به پلیس تحویل دهند تا بتوانند روادید تحصیلی خود را متناسب با طول دوره تحصیلی جدید تمدید نمایند.

اعتراض(Appeal )

آیا امکان اعتراض/فرجام خواهی بر روی پرونده دانشجویی که درخواست روادید تحصیلی وی رد شده است وجود دارد؟

بله این امکان اعتراض بر روی آن دسته از درخواستهایی که طول مدت پذیرش تحصیلی داوطلب،
حد اقل برای یک سال تحصیلی بوده است، وجود دارد و کارکنان قسمت روادید موظف اند تا به محض رد شدن چنین درخواستهایی، فرم راهنمای اعتراض و مراحل رسیدگی به آن را بطور کتبی، به متقاضی، تحویل دهند. از زمان تحویل مدارک جهت اعتراض تا رسیگی نهایی، ممکن است یک تا سه ماه به طول انجامد و در مواردی نیز این مدت تا 6 ماه نیز به طول می انجامد.

حد اکثر تا چه مدت از زمان رد شدن درخواست روادید تحصیلی دانشجو، می توان علیه نظر قسمت روادید اعتراض نمود؟

دانشجو میتواند حتی 24 ساعت پس از دریافت جواب منفی از سفارت اعتراض خود را به صورت کتبی به سفارت ارائه دهند.

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 آذر 1391    | توسط: امیر سیفی    |    | نظرات()