تقویم دانشگاهی

سال تحصیلی از اول اکتبر شروع شده، درسی ام ژوئن سال بعد به اتمام می رسد و شامل یک ترم زمستانی از اول اکتبرتا سی ام ژانویه و یک ترم تابستانی از ابتدای مارس تا سی ام ژوئن میباشد.

ساختار برنامه های آموزشی

سیستم آموزشی اتریش در بعضی از دانشگاه ها بنا به رشته تحصیلی به صورت سنتی بر دو محور دیپلم و دکترا استوار است ولی در بیشتر رشته های تحصیلی سه محوری است که شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است. به این ترتیب، دروسبه صورت ذیل ارائه خواهند شد:

برنامه های دیپلم سنتی

ارائه دهنده آموزش گسترده آکادمیک و/یا هنری پیش-حرفه ای می باشد و با دریافت مدرک دیپلم فارغ التحصیلی یا دیپلم مهندسی برای مهندسین به پایان می رسد. طول مدت این دوره ۴ تا ۶ سال است. برنامه های پزشکی و دندان پزشکی با دریافت مدرک دکترا به پایان می رسند. این دوره ۶ سال به طول می انجامد.

لیسانس (کارشناسی) و فوق لیسانس (کارشناس ارشد)

به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

۱) تحصیلات لیسانس با دریافت مدرک و طول دوره ۴-۳ سال.

۲) فوق لیسانس. پیش نیاز این دوره، تکمیل موفقیت آمیز دوره لیسانس می باشد. مدرک این دوره، مشابه آنچه در بالا در مورد دیپلم های سنتی گفته شد است. طول مدت این دوره ۲-۱ سال است.

دوره دکترا

تحصیلات دکترا مستلزم تکمیل موفقیت آمیز دوره فوق لیسانس یا دیپلم (بر اساس آنچه در بالا گفته شد) می باشد. علاوه بر این دانشجو بایستی قابلیت انجام تحقیقات به صورت مستقل را از خود نشان دهد. این دوره ۲ سال یا بیشتر به طول می انجامد و با دریافت مدرک دکترا به پایان خواهد رسید.

اطلاعات عمومی درمورد اتریش بر روی سایت های زیر قابل دسترسی می باشد:

Austria Info

The Austrian Federal Economic Chamber

منابع:

homepage of the Austrian Federal Ministry of Education, Science and Culture

guide to all Austrian universities

دوره های آموزشی دانشگاهی

هدف ها، ساختار، مواد درسی و طول مدت این دوره ها از طرف دانشگاه تعیین می شود. پس از تکمیل تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ها، عنوان هائی از قبییل .۱..و ۲...به دانشجویان آن رشته ها اعطا می گردد.

MBA - Master of Business Administration

MAS - Master of Advanced studies

تحصیل و اقامت تحصیلی در اتریش

فرم تقاضانامه تحصیلی و مدارک مورد نیازباید مستقیما به دانشگاه مورد نظر فرستاده شوند.( تقاضانامه هائی که به دفاتر نمایندگی اتریش تحویل داده شده باشند نیزبه دانشگاه ارجاع می شوند. به خاطر داشته باشید که این مرحله به زمان زیادتری احتیاج دارد). برخی از دانشگاه ها سیستم "ثبت اطلاعات" الکترونیکی از طریق اینترنت ارایه می دهند و سپس با داوطلبان از طریق پست الکترونیکی ارتباط برقرار می کنند.

 

مهلت تقاضانامه های تحصیلی

دانشگاه ها: مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی اول سپتامبر و برای ترم تابستانی اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به دانشگاه ارایه کنند. رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی، دانشگاه و دانشکده های هنر): مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.

مدارک مورد نیاز:

۱- تقاضانامه تحصیلی (تقاضای شرکت در آزمون ورودی): فرم تقاضانامه بر روی سایت اینترنتی دانشگاه قابل دسترسی است. آن را پر نموده، رشته مورد علاقه خود را بر روی آن مشخص نمائید.

۲- موارد عمومی: مقطع لیسانس: دیپلم دبیرستان یا معادل آن. مقطع فوق لیسانس: لیسانس یا معادل آن. مقطع دکترا: فوق لیسانس یا معادل آن.(و پایان نامه فوق لیسانس)

۳- موارد تخصصی: گواهی دانشجویی در رشته تحصیلی مورد نظر از کشورمبداء. (استثناء:غیر اروپایی هایی که بالای ۵ سال در کشور اتریش یا اتحادیه اروپا ساکن هستند؛ رشته های تحصیلی ای که نیاز به آزمون ورودی دارد).

 

هزینه دانشجویی در اتریش:

هزینه زندگی: در جدول ذیل تخمینی از هزینه ماهیانه یک دانشجو در اتریش مشاهده می کنید:

سکونت (اگر در خوابگاه دانشجویی باشد, همراه با هزینه های برق و سیستم حرارتی):۲۰۰-۳۵۰ یورو در ماه. سکونت در آپارتمان (اجاره) به دلیل هزینه های برق, سیستم حرارتی, اینترنت و سایر رسانه های ارتباطی در متراژ مشابه با خوابگاه به مراتب بالاتر است, هرچند هزینه اجاره خالص خانه در نگاه اول با هزینه خوابگاه یکسان به نظر میرسد. در هر دو مورد, خوابگاه و آپارتمان , مقدار سه برابر اجاره ماهانه به عنوان پیش پرداخت باید پرداخت گردد. این مبلغ موقع فسخ قرارداد به شرط عدم آسیب جدی به آپارتمان/اتاق برگردانده میشود.

غذا(بدون موارد لوکس و دخانیات): ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه

موارد شخصی، کتاب، و تفریحات: ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه

شهریه

شهریه دانشگاه های اتریش بسته به دانشگاه مورد نظر کاملن متفاوت است. مینیمم شهریه ۱۵ یورو و ماکزیمم ۷۸۰ یورو است. این رقم به سطح و طبقه بندی دانشگاه هیچ ارتباطی ندارد

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 29 مرداد 1391    | توسط: امیر سیفی    |    | نظرات()