مقایسه تحصیل در کشورهای اروپایی

در چند سال گذشته با توجه به روند تغییر دانشگاههای رایگان اروپایی به دانشگاههایی که تحصیل در آنها هزینه دارد، فقط چند کشور اروپایی باقی مانده اند که تحصیل در آن ها رایگان است که مهاجرین جهت تحصیل در اروپا که به دنبال تحصیل رایگان هستند، از این کشورها یعنی آلمان، اتریش، نروژ، فنلاند، استفاده میکنند که در ذیل به مقایسه این کشورها می پردازیم.

مقایسه دو کشور آلمان و اتریش

تحصیل در آلمان و اتریش هنوز رایگان است ولی این نکته مشهود است که آلمان در حال حاضر فقط به کسانی ویزای ورود به آلمان را می دهد که زبان آلمانی بدانند. بادرنظرگرفتن این نکته  که شانس گرفتن ویزای تحصیلی  آلمان بین 50 تا 60 درصد است.

حال راه حل چیست؟

کشور اتریش همسایه کشور آلمان با شرایط زندگی کاملا مشابه (البته با خرج زندگی کمتر ) با امکان یادگیری زبان آلمانی در خاک این کشور ، این امکان را برای علاقمندان به تحصیل رایگان در اتریش فراهم میکند و شانس گرفتن اقامت تحصیلی اتریش را بالا می داند.20 دانشگاه اصلی اتریش که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد ، دانشگاه هایی هستند با مقایسه تحصیل در کشور آلمان و اتریش ما در میابیم که با توجه به هزینه های یکسان این دو کشور سطح علمی همگون این دو و با عطف به این نکته که شانس گرفتن ویزای تحصیلی اتریش بسیار بالا تر از ویزای تحصیلی کشور آلمان است ،کشور اتریش برای تحصیل دانشجویان مناسب تر به نظر می آید.

مقایسه دو کشور نروژ و فنلاند

با توجه به قوانین بسیار سخت کشور فنلاند ، تحصیل در کشور اتریش رابه شما  پیشنهاد می کنم که قوانین بسیار آسان تری دارد.

تحصیل در کشور نروژ نیاز به مدرک IELTS  (نمره حداقل 5.5) دارد.

همچنین تحصیل رایگان در نروژ فقط در مقطع فوق لیسانس امکانپذیر است.

آیا نروژ کشور مناسبی برای تحصیل است؟

ما در اینجا مقایسه ای اجمالی بین تحصیل در کشور نروژ و انگلستان انجام می دهیم تا جواب سوال فوق را به خوبی داده باشیم.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در نروژ ، حد اقل دو سال طول می کشد که در این دو سال هزینه ی تحصیل شما رایگان است ولی هر سال مبلغی در حدود 12 میلیون تومان هزینه ی زندگی و اقامت در نروژ است که در دو سال در حدود 24 میلیون تومان می شود.

تحصیل در انگلستان در مقطع فوق لیسانس فقط یک سال است و هزینه ی دانشگاه و زندگی در این یک سال مبلغی در حدود 27 تا 30 میلیون تومان است.

پس با مقایسه ای ساده بین این دو کشور در میابیم که از لحاظ اقتصادی این دو کشور هیچ فرقی با هم ندارند ولیکن کشور انگلستان با داشتن بهترین دانشگاه های دنیا شرایط تحصیلی فوق العاده مناسب تری به دانشجویان ارائه می دهد.

همچنین شانس گرفتن ویزای تحصیل در انگلستان  بسیار بالاست. و آخرین نکته این است که زمان انجام کلیه امور مهاجرتی به انگلستان در حدود 2 ماه است (پذیرش ، ویزا و...) ولی این زمان در کشور نروژ حدود 6 ماه است.

نوشته شده در تاریخ شنبه 22 بهمن 1390    | توسط: امیر سیفی    |    | نظرات()