در اتریش حدود 18 دانشگاه و 110 انجمن آموزشی وجود دارد و زبان ملی و رسمی تدریس در این دانشگاه ها آلمانی می باشد. تحصیل در دانشگاه های اتریش از ترم زمستانی 2001 برای دانشجویان خارجی رایگان نیست و ترمی 727 یوروشهریه تحصیلی دریافت می گردد. تامین هزینه های تحصیلی بوسیله کار ضمن تحصیل در اتریش امکان پذیر نیست گر آنکه دانشگاه با توجه به نمره های بالای دانشجویان خارجی که مهاجرت تحصیلی به این کشور را داشتند به آنها در خود محیط دانشگاه کار دهد. چون كشور ایران جزء كشورهاى جهان سوم می باشد، این هزینه فقط برای ترم اول پرداخت می شود و از ترم دوم شهریه دانشگاه تنها ترمی دوازده یورو خواهد بود و شهریه ترم اول هم برگردانده می شود. اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش شرط اعطای ویزا از سوی دولت اتریش است. برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد،به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست. دانشجویانی می توانند به عنوان دانشجوی رسمی در دانشگاه های اتریش به تحصیل ادامه دهند که مدرک تحصیلی آنها در کشوری که آن را کسب کرده اند و همچنین در اتریش برای ورود به دانشگاه کافی باشد. دانشجویانی که قبلا در دانشگاه به تحصیل اشتغال داشته اند باید گواهی صادره از دانشگاه را ارایه دهند و در این گواهی باید کلیه نمرات منعکس باشد. مهلت ثبت نام برای ترم تابستانی  دانشگاه های اتریش تا اول فوریه و برای ترم زمستانی تا اول سپتامبر می باشد یعنی مراکز مربوطه در کشور اتریش باید مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دریافت کرده باشند که معمولا توصیه می شود که متقاضیان بدلیل بالا بودن تعداد تقاضاها از 6 ماه قبل درخواست خود را به دانشگاه های اتریش  ارائه دهند. هزینه زندگی و تحصیل در کشوراتریش سالیانه 7500 یورو می باشد که این هزینه به عنوان ساپورت مالی برای اخذ ویزای تحصیلی باید به حساب متقاضی در اتریش واریز گردد که بعد از اخذ روادید قابل برداشت می باشد.

 

تحصیلات دانشگاهی:

مراکز آموزش عالی در کشور اتریش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالی، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله است. مراکز آموزش عالی اتریش در زمینه هنر و موسیقی بسیار قوی است و دانشکده موسیقی و آثار هنری و دانشکده هنر کاربردی شهر وین از مراکز قوی هنری اروپا یه شمار می آیند.

شرط ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اتریش داشتن مدرک (Reifeprüfungszeugins) است. دانشکده های هنرهای عالی امتحان ورودی نیز برگزار می کنند. مراکز آموزش عالی در اتریش محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارند.

تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره عمومی (Der erste Studienabschnitt) و تخصصی (Der Zweite Studienabschbitt)است. البته در پایان دوره عمومی امتحانات برگزار می شود ولی مدرکی صادر نمی شود. همه دانشگاه های اتریش دولتی هستند و بودجه آنها را دولت تامین می کند و دانشجو ملزم به پرداخت شهریه نیست.

 

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های اتریش اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج در کشور اتریش اقدام کنند. کالج در اتریش تقریبا دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی  هستند

توجه مقطع لیسانس:

 اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس نا پیوسته  در کشور اتریش اقدام کند بلکه باید برای مقطع فوق لیسانس پیوسته درخواست دهند و بعد از ورود به دانشگاه های اتریش درخواست ارزشیابی مدارک تحصیلی خود را  به بخش مهاجرت تحصیلی دانشگاه اتریش ارائه دهد که آنجا معلوم می شود از کدام ترم لیسانس می تواند تحصیلات خود را شروع کند و پیوسته تا فوق لیسانس ادامه دهد.

توجه مقطع فوق لیسانس:

لیسانسیه های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس درکشور اتریش اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در اتریش دارد زیرا سطح تحصیل اتریش نسبت به ایران یک سال جلو تر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند  در کشور اتریش ادامه تحصیل دهد .

البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به اتریش فرستاده شود و خود دانشگاه در قسمت مهاجرت تحصیلی با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی دردانشگاه اتریش می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید

توجه مقطع دکترا:

 برای دکترا درکشور اتریش  و دانشگاه های آن  کشورخیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید درکشور اتریش استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیرنیست. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد می شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس را بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند..

 نکته: در اتریش حتما باید برای ورود به دانشگاه های این کشور متقاضیان زبان آلمانی  بدانند. اكثر دانشگاه های اتریش رشته ها را به زبان آلمانی برگزار می كنند و رشته های به زبان انگلیسی محدود هستند. شما برای ورود به دانشگاه های اتریش نیاز به گذراندن دوره زبان آلمانی دارید. شما می توانید این دوره را در ایران نیز بگذرانید.

نکته: لطفا توجه داشته باشید که سفارت اتریش و آلمان فقط برای کسانی که از دانشگاههای معتبر در اتریش پذیرش گرفته اند ویزای دانشجویی ارسال خواهد کرد.                                                                                                                      

بر چه مبنایی رشته تحصیلی در کشور اتریش و دانشگاه های این کشور مشخص می شود: رشته تحصیلی درکشور اتریش و دانشگاه های این کشور مطابق رشته قبولی در ایران که دانشجو از آن اشتغال به تحصیل دارد می باشد. با توجه به اینکه دانشجویان امکان تعویض رشته به شرط گذراندن 8 واحد از رشته مورد نظر در یک ترم یا 16 واحد در یک سال را دارند. تنها کسانی که همسر یا پدر مادرشان اقامت ( موقت , دانشجویی یا دائم) بیش از 5 سال در اتریش را دارند می توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند.

 

دوره‌های‌ تحصیلی‌:

1. دانش‌آموختگان‌ دبیرستان‌ها و كالج‌ها در اتریش‌ با قبولی‌ در امتحانات‌ نهایی‌ می‌توانند وارد دوره‌های‌ دو یا سه ساله‌ با گرایش‌های‌ گوناگون در کشور اتریش‌ شوند، مانند دوره‌های‌ تربیت‌ معلم‌ در كالج‌های‌ تربیت‌ معلم‌ در کشور اتریش كه‌ جایگاه‌ ویژه‌ای‌ در نظام‌ آموزشی‌ اتریش‌ دارند،  یا دوره‌های‌ مربیان‌ اجتماعی‌ و یا دوره‌های‌ فنی‌ - پزشكی‌ در كالج‌های‌ تخصصی اتریش.

Magister (FH) - Diplom Ing. (FH) .2این‌ دوره‌ها مخصوص‌ مدارس‌ عالی‌ فنی (FH)  در اتریش هستند. دیپلم‌های‌ مهندسی‌ Diplom Ing)) به‌ رشته‌های‌ فنی‌ و Magisterبه‌ رشته‌های‌ غیر فنی‌ اعطا می‌شود. مدت‌ تحصیل‌ ۷یا ۸نیم‌ سال‌ (شش‌ ماه) به‌  علاوه‌ یك‌ دوره‌ كارآموزی‌ شش‌ ماه‌ تا یك‌ ساله‌ است. در پایان، دانشجو پژوهشی‌ از یك‌ كار عملی‌ ارایه‌ می‌دهد.

Diplomtierarzt - Magister - Diplom Ingenieur .3این‌ دوره‌ها كه‌ در دانشگاه‌های اتریش برگزار می‌شود حداقل‌ به‌ مدت‌ ۸تا ۱۰نیم‌ سال‌  (۴تا ۵سال‌ تحصیلی) و در دوره‌های‌ پزشكی‌ حداقل‌ ۱۲نیم‌ سال‌ به‌ طول‌ می‌انجامد. دیپلم‌های‌ مهندسی‌ (Diplom Ing) به‌  رشته‌های‌ فنی، Magisterبه‌ رشته‌های‌ غیر فنی‌ و Diplomtierarztبه‌ رشته‌ دامپزشكی‌ اعطا می‌شود. دانشكده‌های‌ هنرهای‌  عالی‌  در اتریش دوره‌های‌ حداقل‌ ۴تا ۸ساله‌ دارند كه‌ مدارك ‌Magister. artو Magister. archرا برای‌ رشته‌های‌ هنر و معماری‌ اعطا  می‌كنند. در پایان‌ كلیه‌ دوره‌ها دانشجو موظف‌ به‌ ارایه‌ پایان‌نامه‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پژوهش‌ خود هست.

4. Doktor برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ مدرك‌ Diplom Ing. - Magisterاز دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و مدارس‌ عالی‌ فنی‌  (FH) در اتریش پذیرفته‌ می‌شود، با این‌ تفاوت‌ كه‌ دارندگان‌ مدارك‌ مدارس‌ عالی‌ فنی‌ (FH) دو سال‌ به‌ مدت‌ تحصیلاتشان‌ در دوره‌ دكترا در کشور اتریش افزوده‌ می‌شود. دوره‌ دكترا در اتریش‌ پژوهشی‌ است‌ و چهار تا شش سال‌ طول‌ می‌كشد.نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از آن‌ به‌ همراه‌ گذراندن‌ امتحانات‌ شفاهی‌ در چند درس‌ اصلی‌ مربوط‌ به پژوهش،  از مراحل‌ پایانی‌ این‌ دوره‌ محسوب‌ می‌شود.

 

نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌:

جدول چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه های اتریش

مدارک

شرایط

ارزشیابی

Diplom

2تا3 سال تحصیل و داشتن دیپلم دبیرستان و گذراندن دوره
Der erst Studienabschnitt

کاردانی

 

Magister, Magister art, Diplom Ingenieur, Magisrter (FH) Diplom Ingenieur (FH)

حداقل 3 تا 4 سال تحصیل

کارشناسی

Magister, Magister art Diplom Ingenieur

حداقل 4 تا5 سال تحصیل در صورت گذراندن پایان‌نامه

کارشناسی ارشد پیوسته

 

Doktor

3 تا 6 سال تحصیل

دکترا

1. مدرك‌ Diplom با دو تا سه سال‌ تحصیل در، از كلیه‌ كالج‌ها با هر گرایشی‌ و همچنین‌ تحصیلات‌ نیمه‌ تمام‌ حداقل‌ با گذراندن‌ دوره‌ عمومی‌ دانشگاه‌ها (Dererste Studienabschnitt) به‌ شرط‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان، "كاردانی"  در دانشگاه های اتریش ارزشیابی‌ می‌شود.

2. مدارك ‌Diplom Ingenieur (FH), Magister (FH), Diplom Ingenieur, Magister. art, Magisterبا سه تا چهار سال‌ تحصیل‌ (طول‌ دوره‌ اسمی) صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و مدارس‌ عالی‌ فنی، "كارشناسی"در دانشگاه های اتریش ارزشیابی‌ می‌شود.

3. مدارك‌ Diplom Ingenieur, Magister. art, Magisterبا چهار تا پنج سال‌ تحصیل‌ (طول‌ دوره‌ اسمی) صادره‌ از كلیه‌ دانشگاه‌ها، دانشكده‌های‌ هنرهای‌ عالی‌ و در صورت‌ گذراندن‌ پایان‌ نامه، "كارشناسی‌ ارشد پیوسته" و با داشتن‌ مدرك‌ كارشناسی، "كارشناسی‌ ارشد"  در دانشگاه های اتریش ارزشیابی‌ می‌شوند.

4. مدرک Doktor به‌ شرط‌ داشتن‌ مدارك‌ بندهای‌ دو و سه یا كارشناسی‌ ارشد، "دكترا" در دانشگاه های اتریش ارزشیابی‌ می‌شود.


نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390    | توسط: امیر سیفی    |    | نظرات()